Mołdawia samochodem, rowerem, motocyklem

Wakacje w Mołdawii to szereg różnego rodzaju atrakcji. Na pewno jedną z nich jest piękna, mołdawska pogoda czy niskie ceny mołdawskie. Zanim jednak na dobre będziemy cieszyć się przyjemnościami podczas wakacji, trzeba pomyśleć o kilku bardzo użytecznych kwestiach. Na pewno jedną z nich jest dojazd do Mołdawii. Trzeba zdawać sobie sprawę, że stan dróg w tym kraju nie jest zbyt zadowalający. Trzeba także liczyć się z tym, że oznakowanie nie jest zbyt dobre. Poza tym miejscowi kierowcy nic nie robią sobie z zasad ruchu drogowego. Trzeba być bardzo czujnym, aby nie doszło do kolizji. Bowiem poruszanie się po mołdawskich drogach to nie tylko problem, ale także potencjalne zagrożenie. Warto więc dowiedzieć się więcej w kwestii sieci połączeń kolejowych oraz autobusowych. Sieć kolejowa nie jest zbyt dobrze rozwinięta. Nie dość, że pociągi jeżdżą rzadko, to jeszcze poruszają się bardzo wolno. Np. pociąg jadąc z Warszawy trasą od północnej granicy Republiki Mołdowy przez Ungheni do Kiszyniowa robi to w sumie około dziesięciu godzin, a więc naprawdę sporo. Jeżeli znajdujemy się już w mołdawskich miastach, to na pewno warto wziąć pod uwagę mikrobusy. Są bardzo łatwo dostępne i tanie. W największych miastach dość sprawnie działa także sieć komunikacji trolejbusowej.

Jeżeli jednak zdecydujemy się na transport samochodem, to warto wiedzieć kilka ważnych kwestii. Przede wszystkim międzynarodowe prawo jazdy nie jest tutaj wymagane. Przy wjeździe autem pobierane są opłaty. Jedną z nich jest opłata ekologiczna, np. samochody osobowe na 24 godziny „kosztują” 22 MDL, czyli około 1,5 Euro. Warto też pamiętać o tym, aby raczej unikać poruszania się samochodem, gdy jest ciemno. Po drogach jeżdżą wtedy bowiem… nieoświetlone pojazdy, np. furmanki. Poza tym nawierzchnia dróg często się zmienia. Drogi nie są dobrze oświetlone, więc finał może nie być przyjemny.

Można więc pomyśleć o tym, aby udać się do Mołdawii rowerem. Oczywiście, to opcja dla najbardziej wytrwałych i największych pasjonatów jazdy rowerem. Wielu Polaków decyduje się także na podróż do Mołdawii motocyklem. To także dobre rozwiązanie, jeżeli oczywiście posiadamy sprawny pojazd.